Krem kontra maść na łuszczycę - który produkt jest lepszy?

Krem kontra maść na łuszczycę - który produkt jest lepszy?

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Łuszczyca paznokci - podstawowe informacje

Łuszczyca skóry jest - zaraz po grzybicy - jedną z najczęściej pojawiających się chorób skóry. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zmiany łuszczycowe nie pojawiają się wyłącznie na skórze. Niektóre osoby mająco czynienia z łuszczycą paznokci, która - jak się okazuje - nastręcza jeszcze więcej problemów, stając się poważną przyczyną kompleksów. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ paznokcie pokryte nieestetycznymi zmianami łuszczycowymi wcale nie wyglądają atrakcyjnie. A ciężko jest ukrywać dłonie w rękawiczkach przez cały dzień. Zastanawiasz się, skąd się bierze łuszczyca paznokci? Chcesz jak najszybciej pozbyć się pogrubień, wżerów i nieregularnych konturów - znaków rozpoznawczych tej choroby? Poniżej znajdziesz garść praktycznych porad.

Łuszczyca paznokci - co trzeba o niej wiedzieć?

Osoby, których dotyka łuszczyca paznokci, zwykle cierpią z powodu innych odmian tej choroby, zmagając się jednocześnie ze zmianami łuszczycowymi na ciele. Warto bowiem mieć świadomość, że pacjentów, których problemem jest wyłącznie łuszczyca paznokci jest zaledwie 5%. To niewiele w stosunku do całkowitej liczby chorych.

Skąd się bierze łuszczyca paznokci?

Choć łuszczyca nie jest chorobą „świeżą”, do tej pory właściwie nie są znane przyczyny jej powstawania. Dotyczy to nie tylko łuszczycy paznokci, ale również tych najbardziej popularnych odmian schorzenia. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje wiele przypuszczeń co do powodów powstawania choroby. Zwykle uważa się, że przyczyny są dość złożone. Związane są między innymi z nieprawidłowościami w obrębie układu immunologicznego, z genetyką (łuszczyca może być dziedziczona) oraz czynnikami środowiskowymi.

Jak rozpoznać łuszczycę paznokci?

W sytuacji, gdy osoba chora walczy na przykład z łuszczycą zwyczajną, a na paznokciach pojawią się niepokojące zmiany, to znak że prawdopodobnie choroba zaatakowała również palce. Postawienie diagnozy jest w tym przypadku bardzo proste. Gorzej, gdy osoba nie ma zmian skórnych. Wówczas łuszczycę paznokci wcale nie jest tak łatwo wykryć. Niemniej jednak należy zachować czujność, szczególnie wtedy, gdy w rodzinie doszło do przypadków zachorowań na łuszczycę. O takich sytuacjach warto powiadomić lekarza. Trzeba jednak wiedzieć, że choroba która zaatakowała paznokcie daje wiele dość charakterystycznych objawów. Na co szczególnie zwracać uwagę? Obecność jasnych - żółto-czerwonych odbarwień na płytce paznokci, które mogą przypominać krople krwi może sygnalizować łuszczycę.

  • Pojawienie się zagłębień w płytce paznokciowej to sygnał ostrzegawczy, że choroba atakuje paznokcie.
  • Pojawienie się białych pasów na płytce może świadczyć o łuszczycy paznokci. Ale uwaga - jest to objaw charakterystyczny zarówno dla leukonychii (innej choroby paznokci, która może świadczyć o niedoborze niektórych składników odżywczych).
  • Zgrubienia skóry pod paznokciem, będące efektem nadmiernego rogowacenia się naskórka - co jest charakterystyczne dla łuszczycy.
  • Rozdwajające się paznokcie, prowadzące nierzadko do rozpadnięcia się płytki spowodowane osłabieniem struktury paznokci.
  • Utrata paznokcia, ponieważ łuszczyca paznokci odpowiada za oddzielenie się paznokci od skóry.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Dobrze jest systematycznie kontrolować stan swoich paznokci, szczególnie jeśli cierpimy na inne odmiany łuszczycy. Gdy tylko zauważymy jakieś niepokojące objawy, dobrze jest jak najszybciej zgłosić się do specjalisty - dermatologa. Postawienie trafnej diagnozy możliwe jest po pobraniu próbki spod płytki paznokcia.

Na czym polega leczenie łuszczycy paznokci?

Nie mamy dobrych wiadomości dla tych osób, które poszukują skutecznego lekarstwa na łuszczycę. A to dlatego, że właściwie nie ma szans by raz na zawsze pozbyć się tego schorzenia. Nie oznacza to jednak, że nie warto podejmować kuracji. Leczenie łuszczycy paznokci jest ważne, ponieważ pozwala na poprawę wyglądu dłoni. Jeśli chodzi o metody leczenia, najczęściej stosuje się wszelkiego rodzaju środki przeciwgrzybiczne oraz preparaty zapobiegające nawarstwianiu się warstwy rogowej naskórka. W niektórych przypadkach koniecznością jest usunięcie całej płytki paznokcia albo jej części (w zależności od jej stanu). Wówczas na skórę objętą zmianami łuszczycowymi stosuje się maści i kremy lecznicze.

Jakie leki pomogą na łuszczycę paznokci?

Tak naprawdę wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu. Niemniej jednak istnieje kilka „sztandarowych” leków, które najczęściej przepisują lekarze. Zwykle stosowane są kremy, którymi smaruje się paznokcie i obszary wokół nich. Takie specyfiki zawierają przede wszystkim sterydy, retinoidy, pochodne witaminy D. Alternatywą są sterydy, które najczęściej wstrzykuje się pod płytkę paznokciową. W niektórych przypadkach wykorzystywane jest leczenie systemowe. Jego istotą jest wstrzykiwanie albo podawanie środków, które oddziałują na cały organizm. Taka metoda leczenia dotyczy wyłącznie tych osób, które chorują na inne odmiany łuszczycy.

Zobacz ranking najlepszych tabletek na odchudzanie