Krem kontra maść na łuszczycę - który produkt jest lepszy?

Krem kontra maść na łuszczycę - który produkt jest lepszy?

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Jak działa maść salicylowa?

Jest wiele preparatów, które stosuje się w ramach miejscowego leczenia łuszczycy. Niektóre specyfiki nie bazują na wyszukanych składnikach, a mimo wszystko przynoszą pożądane działanie. Prosty przykład - maść salicylowa, która jest powszechna w miejscowym leczeniu łuszczycy. Zastanawiasz się czy taki specyfik działa? Czy jest sens smarować miejsca objęte zmianami łuszczycowymi, licząc na dobre efekty? Czas rozwiać swoje wszelkie wątpliwości.

Maść salicylowa, czyli co?

Nie jest trudno się domyślić, że głównym składnikiem maści salicylowej jest kwas salicylowy. Jest to substancja powszechnie stosowania w lecznictwie i kosmetyce. Ze względu na swoje właściwości, doskonale nadaje się do walki ze zmianami łuszczycowymi. Czas więc poznać dobroczynne działanie kwasu salicylowego. Maści salicylowe - o stężeniu 2-20% tworzone są na podłożu z wazeliny żółtej.

Na czym polega działanie kwasu salicylowego?

Kwas salicylowy - z chemicznego punktu widzenia - to kwas beta-hydroksylowy (BHA). Ma postać białego, drobnego proszku. Jego cechą charakterystyczna jest to, że nie rozpuszcza się w wodzie, za to w alkoholach i olejach. I ta ostatnia właściwość jest dość istotna. Dzięki temu, że rozpuszcza się w tłuszczach, bez problemu może przekroczyć barierę skórną i wniknąć w głąb - docierając do źródła problemu.

Działanie kwasu salicylowego polega przede wszystkim na:

 • łagodzeniu stanów zapalnych,
 • łagodzeniu zakażeń bakteryjnych,
 • regulowaniu procesów odnowy komórek naskórka i skóry,
 • wspomaganiu procesu usuwania zrogowaciałej warstwy komórek naskórka.

W walce z łuszczycą liczy się przede wszystkim pierwsza i ostatnia właściwość. Zaletą kwasu salicylowego jest znacznie łagodniejsze działanie w porównaniu z działaniem kwasów alfa-hydroksylowych. Walorem jest również to, że nie przyczynia się do nadmiernego złuszczania skóry, co jest ważne w przypadku walki z łuszczycą. Ponadto nie powoduje świądu ani zaczerwienienia, dzięki czemu nie nasila nieprzyjemnych i uciążliwych objawów tej choroby. Własności redukujące odpowiadają za zahamowanie procesów prowadzących do proliferacji naskórka. Warto wiedzieć, że działanie miejscowe kwasu salicylowego w dużej mierze uzależnione jest od stężenia. Silne właściwości keratolityczne wykazuje w stężeniu 20-50%.

Złożone maści salicylowe w walce z łuszczycą

Choć maść, tworzona wyłącznie na bazie kwasu salicylowego, może być skuteczna w walce z łuszczycą, najczęściej stosuje się preparaty złożone. Powszechnie uważa się, że mają one znacznie skuteczniejsze działanie. W likwidacji zmian łuszczycowych bardzo popularne są maści salicylowe z dodatkiem cygnoliny. Jest to substancja, której działanie polega na pochłanianiu tlenu z tkanek. To odpowiada za redukcję nawarstwionych komórek, eliminując tym samym nieestetyczne objawy łuszczycy. Cygnolina wykazuje również działanie silnie keratolityczne, co ma znaczenie w walce z chorobą. Maść salicylowa może być połączona z dziegciami. Są to substancje, które otrzymuje się z suchej destylacji drewna. Działanie polega przede wszystkim na zmniejszaniu odczynu zapalnego poprzez hamowanie procesów oddychania komórkowego. W leczeniu łuszczycy popularne są również złożone maści salicylanowo-siarkowe. Dzięki nim można skutecznie pozbyć się łuski.

Najpopularniejsze przepisy ma maści salicylowe

Choć proste i złożone maści salicylowe przygotowywane są przez farmaceutów (recepty na nie wydaje lekarz), można z powodzeniem przygotować je samodzielnie. Poniżej prezentujemy kilka najbardziej popularnych przepisów.

maść salicylowa - stosowana w przypadku złuszczania i usuwania łuski

 • Ac. Salicylici 20,0
 • Vaselini Flavi ad 200,0
 • Ac. Salicylici 5,0 – 8,0
 • Solve in Ol. Ricini
 • Vaselini Flavi ad 100,0
 • M.f.ung.

maść salicylowo-siarkowa - stosowana do usuwania srebrzystej łuski

 • Ac. Salicylici 4,0
 • Sulf.ppt. 4,0
 • Vaselini albi ad 200,0
 • M. fag.
 • Ac. Salicylici 5,0
 • Sulf.ppt. 10,0
 • Vaselini albi ad 100,0.

Czy maść salicylowa na łuszczycę jest skuteczna?

Jest to zasadnicze pytanie, na które odpowiedź chcą znać właściwie wszyscy. Tymczasem nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w zasadzie każdy przypadek jest inny. Niemniej jednak maść salicylowa (szczególnie z dodatkiem innych substancji leczniczych) uważana jest za jeden z najlepszych sposobów do miejscowego leczenia łuszczycy. Warto jednak pamiętać o tym, że tylko regularne stosowanie takich preparatów jest w stanie dać oczekiwane rezultaty. Dlatego też, chcąc doprowadzić łuszczycę do stanu remisji, koniecznością jest systematyczne jej aplikowanie. A gdy zmiany łuszczycowe będą stopniowo zanikać, zawsze można sięgnąć po sprawdzony krem na łuszczycę (np. Dermasis firmy Revitol). Dobry specyfik jest w stanie skutecznie wyeliminować uporczywe objawy choroby.

Zobacz ranking najlepszych tabletek na odchudzanie